
Stal jest tym surowcem konstrukcyjnym, z którego tworzy się elementy muszące cechować się jak największą wytrzymałością. Używa się jej więc miedzy innymi do produkowania części mechanicznych, śrub czy tez wkrętów. Aby ułatwić stosowanie stali w produkcji, nie dystrybuuje się jej w naturalnej formie, ale jako półprodukty, takie jak pręty.
Właściwości prętów ze stali żaroodpornej
Dzięki stali możliwe jest produkowanie tych elementów i części, które są najbardziej narażone na styczność z niekorzystnymi czynnikami. Stal, a raczej tworzone z niej półfabrykaty, musi się cechować więc odpornością między innymi na wysokie temperatury. Przykładem takiego półproduktu są bez wątpienia pręty żaroodporne, które od kilku lat cechują się coraz większą popularnością. Pręty te są wykorzystywane przede wszystkim do produkcji części maszyn i urządzeń, które muszą pracować w wysokich temperaturach. Są to wiec między innymi tuleje, koła zębate czy też pasowe, które montuje się w urządzeniach i maszynach produkcyjnych. Aby mieć pewność, że dany pręt jest realnie odporny na wysokie temperatury, zazwyczaj przed dopuszczeniem go do sprzedaży testowana jest jego wytrzymałość, poprzez cykliczne, mocne nagrzewanie, a potem schładzanie takiego pręta. Jeżeli po takiej próbie utrata wagi przez pręt żaroodporny nie jest zbyt duża, zostaje on dopuszczony na rynek. Pręty żaroodporne są także wykorzystywane do produkcji tych elementów i części, które muszą się cechować wytrzymałością na pełzanie – czyli na duże obciążenia mechaniczne w bardzo wysokich temperaturach.
Dzięki stali możliwe jest tworzenie takich elementów i części, które w codziennej pracy są narażone na bardzo niekorzystne czynniki. Przykładowo bez stali żaroodpornej trudno byłoby sobie wyobrazić produkcję różnych części mechanicznych. Ten rodzaj stali ma także zwiększoną wytrzymałość na obciążenia mechaniczne.