
W zależności od wykorzystania młynów i ich mielników wyróżnia się kilka rodzajów maszyn dostępnych na rynku. Każda z nich spełnia swoją rolę w zupełnie innych sytuacjach i pracuje z innym rodzajem kruszywa. Mimo to powinny być wykonane z twardego metalu, dzięki czemu żaden surowiec nie będzie trudny do rozdrobnienia.
Zastosowanie odpowiedniej głowicy
Aby młyny były w stanie skutecznie kruszyć materiały, poza mielnikiem muszą mieć także odpowiednio dobraną głowicę. Najlepsze będą takie z nastawnymi hamulcami pozwalającymi sterować pracą. Głowice młynów wewnętrznie są wykładane blachą odporną na ścieranie, by zapobiegać szybkiemu zużyciu materiału. Wszystkie pochodzące wprost od producenta są dostosowane do rodzaju materiału i jego ostatecznej postaci. Aby wzmocnić konstrukcję stosuje się węgliki spiekane. Głowice pojawiają się w każdym typie młyna: kulowym, młotkowym, walcowym, wibracyjnym i żarnowym. Najczęściej jednak wykorzystywane są młyny kulowe, w których to kule o różnych średnicach są mielnikami. Takie maszyny spotkać można w większości fabryk i cementowni, którym zależy na wysokiej jakości efekcie końcowym oraz jak najdrobniejszym rozkruszeniu materiału. Wybierając maszynę do swojej firmy należy patrzeć nie tylko na rodzaj mielnika, ale również właśnie na głowice młynów, które decydują o precyzji i sile, z jaką surowce są obrabiane. U producentów można dowolnie modyfikować każdy rodzaj młyna, w zależności od swoich potrzeb.
Młyny przemysłowe często pojawiają się nawet w małych zakładach produkcyjnych. Znacznie ułatwiają pracę i pozwalają otrzymać precyzyjnie skruszony surowiec, nawet o najmniejszych rozmiarach. Właśnie dlatego należy zbadać rynek i zapoznać się z ofertami, nim podejmie się decyzje o zakupie konkretnego typu młyna.