Rolnicy mogą uprawiać różne rodzaje zbóż. Wśród nich na uwagę zasługuje jęczmień. Jest to zboże, które charakteryzuje się dość krótkim okresem wegetacji. Cechami charakterystycznymi jęczmienia są: słaby system korzeniowy i niska odporność na mrozy.

Jęczmień wrażliwy na niedobory miedzi i manganu

stymulator wzrostu roślinNiskie temperatury są szczególnie niebezpieczne w początkowych fazach rozwojowych tego zboża. Warto wspomnieć też o tym, że jęczmień jest wrażliwy zarówno na nadmiar jak i niedobór wody. Wydawać by się mogło, że zboże to jest trudne w uprawie ze względu na swoją wrażliwość. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie na rynku istnieje całe mnóstwo preparatów, które wspomagają jęczmień w okresie wzrostu i dojrzewania. Wapno węglanowe lub tlenkowe to podstawa, jeśli mamy do czynienia z glebą kwaśną. Jęczmień potrzebuje też odpowiednich składników pokarmowych do wzrostu. Dobry stymulator wzrostu roślin zawiera takie składniki. Najnowszym rozwiązaniem w tej dziedzinie jest stosowanie stymulatorów, które zawierają gotowe aminokwasy. Zadaniem rośliny jest tylko pobrać je z gleby i korzystać z nich. Dzięki takim stymulatorom roślina dostaje wszystkiego, czego potrzebuje. Jęczmień charakteryzuje się dość dużą wrażliwością na niedobór miedzi. Dlatego wybierając preparat do nawożenia tego zboża, warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy znajduje się w nim miedź w odpowiedniej ilości. Średnia wrażliwość dotyczy tutaj pierwiastka, jakim jest mangan, dlatego też warto dowiedzieć się, czy mangan znajduje się w preparacie.

Niedobory manganu są charakterystyczne dla gleb świeżo wapnowanych, dlatego nie należy wapnować gleby tuż przed wysiewem jęczmienia. Stymulator wzrostu sprawi, że roślina szybciej wykiełkuje i wystrzeli w źdźbło. Będzie też odporniejsza na różne czynniki – głównie atmosferyczne np. mróz.