Zanim podejmiesz decyzję o budowie własnej studni należy zaczerpnąć porad u fachowców. Wybudowanie studni w złym miejscu będzie stratą pieniędzy. Aby studnia spełniała swoją rolę trzeba stosować się do kilku podstawowych parametrów.

Gdzie sprawdzi się studnia głębinowa?

studnie głębinowe śląskPrzede wszystkim należy ustalić czy na naszym terenie znajduje się warstwa wodonośna. Jest to podstawa do określenia tego, czy w ogóle możemy budować studnię. Dalej specjaliści sprawdzają czy znajdująca się w ziemi woda jest zanieczyszczona. Jeśli w pobliżu znajdują się źródła zanieczyszczeń woda ulegnie zakażeniu. W ustaleniu tego powinien pomóc nam hydrolog, który specjalizuje się w tym temacie. Studnie głębinowe Śląsk aby mogły bez problemu powstać muszą spełniać jeszcze kilka warunków technicznych. Muszą powstać w odpowiedniej odległości od granicy działki i rowów przydrożnych. Oprócz tego nie mogą zostać wykopane w pobliżu szamba i kanalizacji. Takie wymagania nakładają na nas przepisy. Po załatwieniu wszystkich formalności można przystąpić do wiercenia studni. Koszty takiej studni to osobna kwestia. Ich wysokość zależy od warunków jej budowy i od filtrów oraz pomp, które sobie wybierzemy. Cena samego odwiertu nie jest wysoka i oscyluje w granicach około 300 złotych. Kolejne wydatki to pompa. Tutaj cena bardzo się waha. Najtańsze pompy kosztują nawet 200 złotych, droższe to koszt około 1500 złotych. Ostatni etap to zamontowanie zbiornika na wodę.

Jeśli odpowiednio dbamy o wodę będzie ona cały czas zdatna do picia. Aby się o tym dowiedzieć trzeba we własnym zakresie poddawać wodę badaniom. Wodę należy obserwować i wyłapywać wszelkie odstępstwa od normy. Dobrze wykonana studnia, w odpowiednim miejscu to wydatek, który zwraca się w przeciągu kilku najbliższych lat.