Od końca lutego do Polski przyjechało nieco ponad trzy miliony uchodźców z Ukrainy. Około dziewięćdziesiąt procent z nich to kobiety z dziećmi i osoby starsze. Ze względu na sytuację, pozostaną w naszym kraju na dłuższy czas, zatem będą chcieli się usamodzielnić.

Jak działają agencje pracy tymczasowej? 

agencja pracy tymczasowej dla ukraińcówZnalezienie pracy w Polsce jest obecnie dość trudnym zadaniem, szczególnie, że przybyło na rynku pracy sporo rąk do pracy. Oczywiście pracy dla Ukraińców jest mniej niż dla Polaków, ale z powodzeniem każdy ją znajdzie. W ich przypadku, szukanie jej na własną rękę raczej nie przyniesie skutku, tym bardziej jeżeli nie znają języka polskiego. Jednakże mogą liczyć na pomoc wielu firm, które są otwarte na pomoc. Przede wszystkim, jest to agencja pracy tymczasowej dla Ukraińców, która tworzy bazę danych pracodawców oraz chętnych do pracy pracowników. W agencjach pracy większość Ukraińców jest w stanie znaleźć pracę, ponieważ mają one bardzo zróżnicowane oferty dla osób z doświadczeniem lub bez niego. Często wystarczy znać język polski w stopniu podstawowym, aby móc się ubiegać o jakąkolwiek pracę. Część ofert jest na stałe, a część tymczasowa. Ze względu na wyjątkową sytuację, Ukraińcy nie muszą posiadać karty stałego pobytu, zatem o pracę jest znacznie prościej. Najczęściej do agencji zgłaszają się  kobiety, które poszukują zatrudnienia blisko miejsca zamieszkania, aby móc utrzymać siebie i swoje dzieci. Warto wiedzieć, że obecnie w kraju działa takich agencji około kilkudziesięciu.

Na pewno znalezienie pracy dla każdej Ukrainki przebywającej w naszym kraju od końca lutego, będzie bardzo pomocne i niezbędne w usamodzielnieniu się. Oczywiście nie każda kobieta będzie mogła podjąć pracę, ale dla większości będzie to spora pomoc.