Często słyszymy dziś, że jesteśmy nerwowi. Ale co to konkretnie znaczy? Nerwowy człowiek kojarzy nam się z kimś, kto impulsywnie reaguje, bywa agresywny, podnosi głos. Mówimy też, że mamy zszarpane nerwy. To potoczne nazewnictwo naszych emocji i stanów uczuciowych należy odróżnić od choroby, jaką jest nerwica.

Terapie nerwic w leczeniu schorzenia

terapia nerwicSą różne rodzaje nerwic, które potrafią zdiagnozować i nazwać psychiatrzy, a także dobrzy psychologowie. Zależnie od rodzaju podejmuje się ich leczenie. Czasem na początku konieczne są leki, aby złagodzić najbardziej dokuczliwe objawy ze strony ciała. Takie leczenie zawsze rozpisuje lekarz psychiatra. Wraz z nim powinna w parze iść terapia nerwic, którą możemy podjąć u psychologa. Ma ona na celu odnalezienie przyczyny całego schorzenia po to, aby skutecznie zapobiec jego nawrotowi. Leki wyciszą i pomogą, jednak po ich odstawieniu, a nierozwiązaniu problemu w głowie, objawy mogą szybko wrócić. Terapia polega wyłącznie na pracy z psychologiem i często trwa jeszcze dłuższy czas po leczeniu farmakologicznym. Obejmuje zwykle regularne spotkania co tydzień lub dwa, zależnie od potrzeb pacjenta. Najczęściej przybierają one formę rozmowy. Czasem psychoterapeuta zaleca różnego rodzaju ćwiczenia, aby odnaleźć w sobie pewne odpowiedzi. Nigdy nie jesteśmy do niczego zmuszani. Terapia ma na celu odnalezienie tego, co powoduje u nas nerwicę. Zwykle jest to jakaś blokada psychiczna, męczące wspomnienia, trudne sytuacje z przeszłości, niska samoocena i wiele innych.

Psychoterapeuta nie rozwiąże problemu za nas, ale skutecznie poprowadzi nas po naszych zawiłych myślach, aby doprowadzić do sedna. To osoba, której w terapii należy zaufać. Samej terapii nigdy nie należy się wstydzić. Nerwica jest chorobą, którą należy leczyć i można skutecznie się jej pozbyć.