Terapia uzależnień to długotrwały i skomplikowany proces. Wymaga wiele samodyscypliny, silnej woli oraz samozaparcia zarówno ze strony osoby uzależnionej jak i personelu z nią pracującego. Aby ją rozpocząć należy zaakceptować własną chorobę i podjąć dobrowolną decyzje o poddaniu się leczeniu. Problem ten dotyczy osób w różnym wieku, niezależnie od ich wykształcenia i zajmowanej pozycji społecznej.

Ośrodki terapeutyczne finansowane przez NFZ

ośrodek terapii uzależnień NFZJeszcze do niedawna słowo uzależnienie kojarzyło się nam z alkoholizmem, nikotyną czy narkotykami. Obecnie nabrało zupełnie innego znaczenia. W dzisiejszym świecie możemy uzależnić się od Internetu, gier komputerowych, zakupów i tym podobnych rzeczy z którymi kontakt sprawia nam przyjemność. Zrozumienie samego sensu uzależnienia nie jest proste i wiele osób nie widzi problemu w nadużywaniu pewnych substancji. Dlatego proces leczenia jest tak skomplikowany i zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Jeśli więc potrzebne są nam ośrodek terapii uzależnień NFZ wskaże nam najodpowiedniejsze dla naszego schorzenia. Pobyt w nich oraz cały proces leczenia jest całkowicie bezpłatny i finansowany przez państwo. Znajdziemy tam sztab doświadczonych terapeutów z których pomocą z pewnością uda się nam pokonać nałóg. Pierwszym etapem naszej walki jest właściwa diagnostyka, kolejnym odtrucie organizmu gdy zachodzi taka potrzeba. Następnie terapia indywidualna lub  grupowa, która pomoże nam w zrozumieniu przyczyny problemu i podjęciu próby zwalczenia jej. Końcowym etapem jest pokonanie głodu abstynencyjnego oraz próby odbudowy relacji z bliskimi.

Leczenie uzależnień przebiega w kilku fazach, a pacjenci przeżywają zarówno dobre jak i złe momenty. Potrzebują wówczas wsparcia nie tylko personelu medycznego ale również kogoś bliskiego. Dlatego często terapią obejmowana jest nie tylko osoba uzależniona, ale również jej rodzina. Warto podejmować wspólną walkę, aby osiągnąć wyznaczony cel.