Proces obrabiania i modelowania tworzyw sztucznych jest dosyć żmudny i niepozbawiony komplikacji, lecz na szczęście jest on w wielu aspektach wolny od nadzoru człowieka. Nie znaczy to oczywiście, że nie powinno się cyklicznie sprawdzać poprawności przebiegu tego procesu. A na jakie etapy można go podzielić?

Formy wtryskowe i ich produkcja

produkcja form wtryskowychFormowanie wtryskowe wymaga kilku niezbędnych komponentów, z czego najważniejszym wydaje się naturalnie forma wtryskowa. Takie formy mogą służyć wyłącznie do jednego odlewu (forma do grzebienia), aczkolwiek nie oznacza to, że nie ma takich, które służą do wytworzenie większej liczby przedmiotów. Produkcja form wtryskowych zakłada przeznaczenie samego formowania, należy także wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na dany obiekt. Sam proces wtryskiwania przebiega w specjalnie zaprojektowanych urządzeniach nazywanych wtryskarkami. Wszystko zaczyna się od ogrzewania i upłynniania tworzywa, potem dopiero następuje wtrysk właściwy, a później pozostaje odczekać na ostygnięcie odlewu i opróżnienie formy. Na końcu zamyka się formę i oczyszcza gotowy produkt ze zbędnych niedoskonałości. Wszystko oczywiście odbywa się przy uwzględnieniu odpowiednich parametrów, takich jak np. temperatura i ciśnienie wtrysku. Trwałość form wtryskowych nie jest nieograniczona, lecz przy rozsądnym eksploatowaniu i przestrzeganiu wszelkich zasad norm użytkowania, powinna wystarczyć na całkiem długi czas. Nie można jednak myśleć o formach, gdy istnieje potrzeba na wykonywanie odlewów. Należy pamiętać, że jest ona jedynie narzędziem.

Formowanie wtryskowe to niezwykle popularna technika przetwarzania tworzyw sztucznych. Zdecydowana większość plastikowych obiektów codziennego użytku jest wytwarzana właśnie za pomocą tej metody, a ponieważ doskonale spełnia ona swoje zadanie, to nie ma najmniejszego powodu, by szukać alternatyw.