Wielu ludzi stara się poprawiać osiągi swoich samochodów pod względem ich mocy i szybkości, ale prawie nikt nie stara się wydłużyć żywotności silnika. Jest to dużym błędem, ponieważ poprzez odpowiednią pielęgnację silnika możemy zaoszczędzić sobie częstych wizyt u mechanika, a co za tym idzie, sporo gotówki zostanie w naszym portfelu.

Preparaty zwiększające żywotność silnika

preparat do olejuO silnik naszego samochodu możemy dbać na różne sposoby, np. poprzez odpowiednią jazdę, częstą zmianę oleju oraz tankowanie dobrej jakości oleju napędowego. Jest jednak coś jeszcze, co możemy zrobić dla naszego auta, a mianowicie dolanie preparatu do oleju, który sprawi, że silnik zacznie pracować równiej i ciszej oraz jego części składowe nie będą się tak szybko zużywać. Dzięki takim preparatom zmaleje również spalanie naszego auta, nie będzie to jakaś oszałamiająca różnica, jednak przy dużej ilości przejechany kilometrów zrobi to nam sporą różnicę. Preparat do oleju najlepiej dodać podczas jego wymiany, ponieważ jeśli mamy olej jeszcze w butelce i dodamy do niego ten preparat, to możemy wszystko swobodnie wymieszać, całkiem inaczej jest, gdy olej znajduje się już w silniku. Działanie preparatu opiera się na tworzeniu się powłoki ceramicznej, która w znacznym stopniu zmniejsza tarcie. Proces tworzenia się tej powłoki odbywa się pod wpływem czterech czynników, a są nimi wysoka temperatur, metal, olej oraz preparat.

Takim podstawowym podziałem tych preparatów jest podział ze względu na zastosowanie, wyróżniamy preparaty do silników benzynowych i te, które stosuje się do silników diesla. Koszt jednej buteleczki preparatu to około sześćdziesięciu złotych. Zakupu można dokonać na portalach aukcyjnych lub w sklepie motoryzacyjnym. Stosowanie takiego preparatu bardzo pozytywnie odbije się na pracy silnika.