Zegar służy do odmierzania upływającego czasu. Istnieją różne rodzaje zegarów. Ciekawym i dość nietypowym urządzeniem są zegary, które mierzą czas różnych zjawisk astronomicznych. Zegary tego typu pokazują między innymi aktualne położenie ciał niebieskich, takich jak Słońce albo Księżyc. Zegary tego typu są niezłą atrakcją turystyczną.

Do czego służą zegary astronomiczne?

Zegar astronomicznyAstronomia jest nauką, która zajmuje się badaniem ciał niebieskich i zjawiskami, jakie zachodzą w kosmosie. Wszechświat jest wciąż bardzo tajemniczym miejscem i skrywa przed nami wiele tajemnic. Nie brakuje osób, które interesują się astronomią i chętnie obserwują ciekawe zjawiska i obiekty, które znajdują się w kosmosie. Zegar astronomiczny nie jest typowym zegarem, który pokazuje upływający czas. Zegar astronomiczny pokazuje czas różnych zjawisk astronomicznych. Jednym z takich zjawisk jest zaćmienie Księżyca oraz Słońca. Zegary astronomiczne pokazują również następujące po sobie znaki zodiaku. Tego typu zegary znajdują się w wielu miejscach na całym świecie i stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Zegary astronomiczne zostały skonstruowane już w średniowieczu. Co ciekawe, zegary astronomiczne mają swoje zastosowanie również w domach prywatnych. Zegary tego typu przeznaczone do użytku domowego potrafią sterować oświetleniem w domu na podstawie informacji o wschodzie i zachodzie słońca. Urządzenie ma dostęp do informacji o położeniu geograficznym i o dacie.

Warto podkreślić, że zegary astronomiczne to nie tylko ciekawa atrakcja turystyczna, ale również przydatne urządzenie domowe. Zegary te nie muszą mieć dostępu do światła, by rozpoznać noc i dzień. Urządzenia tego typu działają na podstawie zapisanych informacji o bieżącej dacie oraz położeniu geograficznym.