Na terenie miast coraz częściej spotkać można nowoczesne rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii. Jest to spowodowane chęcią obniżania kosztów zużycia energii a także troską o środowisko naturalne. Obecnie bowiem dostępne są technologie, które pozwalają w sposób znacznie bardziej efektywny przetwarzać pobieraną energię elektryczną na jej postać docelową. Dobrym przykładem jest oświetlenie miejsc publicznych.

Rodzaje opraw ulicznych

oprawy uliczne ledW tym celu do tej pory stosowane były przeważnie lampy wyładowcze, które żeby wygenerować wymagany strumień świetlny potrzebują dużo energii. Obecnie coraz powszechniej stosowane są diody elektroluminescencyjne, które posiadają znacznie wyższą sprawność. Dzięki temu możliwe są oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent co w skali roku daje dużą sumę. Warto wspomnieć, że oprawy uliczne led cechuje niezwykła trwałość oraz niezawodność. Czas pracy źródeł światła jest mierzony w dziesiątkach tysięcy godzin. Dodatkowo LED-y można łatwo wysterować co umożliwia zmianę jasności ich świecenia w zależności od warunków atmosferycznych. Możliwa jest również automatyzacja całego procesu. Podczas wyboru odpowiedniego źródła należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie parametry jak: temperatura barwowa, strumień świetlny, współczynnik oddawania barw czy moc.

Na podstawie tego można oszacować ilość potrzebnych opraw do oświetlenia danej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest również kąt rozsyłu światła czy bryła fotometryczna. Wiele z zainstalowanych w miejscach publicznych latarni jest wyposażonych w panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe. Pozwala to pozyskiwać zieloną energię wykorzystywaną później do zasilania źródeł światła. Energia jest magazynowana w akumulatorach podczas dnia skąd jest pobierana w momencie zapotrzebowania czyli po zmroku.