
Garaż jest częścią prawie każdego domku jednorodzinnego czy bliźniaka. Jest on traktowany, jako integralna część domu i pozwala także na zyskanie dodatkowej przestrzeni. Najczęściej przechowujemy w garażu samochód, skuter, quada czy motocykl. Może służyć także jako warsztat, albo miejsce do przechowywania narzędzi ogrodniczych.
Różne sposoby na światło w garażu
Bez względu na to, jaki cel ma garaż należy go dobrze doświetlić. Wybrać liczbę lamp, rodzaj światła i ich rozmieszczenie. Oświetlenie garaży to wcale nie prosta sprawa. Głównie dlatego, że pomieszczenie to rzadko ma możliwość zamontowania okna, które stanowi naturalny dostęp światła. Ponadto może być to tylko pokusą dla nieproszonych gości. Jeżeli nasz garaż służy tylko do parkowania pojazdów, to nie potrzebujemy wielu źródeł światła. Najczęściej bramy garażowe posiadają swoje oświetlenie, które uruchamia się przy wjeździe samochodu i gaśnie po kilku minutach od opuszczenia garażu. Wówczas wystarczą tylko lampy dodatkowe na ścianach, które umożliwią nam wykonanie prostych czynności w nim, jak uzupełnienie spryskiwacza czy ładowanie akumulatora. Inaczej sprawa przedstawia się, gdy nasz garaż jest naszą pracownią i rozwijamy w niej nasze hobby. Wiele osób uwielbia majsterkować. Wówczas potrzebne jest zamontowanie wielu źródeł oświetlających garaż. Dodatkowo powinno ono być białe, a nie żółte. Znacząco lepiej przy nim się pracuje. Nasze oczy również wolniej się przy nim męczą.
Oprócz wewnętrznego oświetlenia, warto zainwestować w kilka zewnętrznych źródeł światła. W szczególności jeżeli posiadamy wolnostojący garaż i nie jest on w żaden sposób połączony z domem. Jak z każdym oświetleniem, ważne, aby zamontować wystarczająco mocne żarówki, które rozjaśnią to pomieszczenie i pozwolą na ergonomiczną pracę.