Jeśli mieszkamy w pobliżu lasu to istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że w okolicy naszego domu osy lub szerszenie założą gniazdo. Jest to bardzo niepożądane, lecz często nie mamy na to wpływu. Należy w takiej sytuacji zachować szczególną ostrożność, by nie zostać użądlonym.

Czy gniazdo os jest niebezpieczne dla człowieka?

usuwanie gniazdJeśli dojdzie do sytuacji, że zauważymy w pobliżu naszego domu kokon os lub szerszeni, to w żadnym przypadku nie należy go lekceważyć. Należy niezwłocznie podjąć konieczne kroki, by bezpiecznie usunąć gniazdo. Na rynku pojawia się obecnie wiele firm, które oferują usuwanie gniazd. Pracują w nich profesjonaliści, którzy traktują swoją pracę bardzo poważnie. Aby pracować na takim stanowisku, należy posiadać niezbędny sprzęt. Przede wszystkim należy posiadać specjalny kombinezon, który zabezpieczy całe nasze ciało przed użądleniem owadów. Użądlenia mogą okazać się bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla osób, które są uczulone. U takich osób dość często występują powikłania. Po użądleniu należy udać się do lekarza, który poda specjalny lek. Owady tego typu są bardzo niebezpieczne. Niejednokrotnie zdarza się, że zauważamy kokony na strychach i pod dachem od zewnętrznej strony domu. Jeśli decydujemy się na wynajęcie firmy, która taki kokon usunie, to możemy liczyć na ich pełen profesjonalizm. Kokon zostanie zawinięty w specjalny worek, a samo miejsce, w którym był przytwierdzony, zostanie spryskane substancją, która odstraszy owady, dzięki czemu te nie założą ponownie gniazda.

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć widocznego gniazda owadów, bo może się to bardzo źle dla nas skończyć. Warto działać jak najszybciej po zauważeniu gniazda, bowiem istnieje wtedy szansa, że gniazdo można szybko i trwale zlikwidować.