
Podczas jesienni i zimy ważne jest odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych. Przygotowanie paszy na zimę opiera się wykorzystaniu wielu metod konserwacji, które mają zabezpieczyć pokarm dla zwierząt przed naturalnym rozkładem mikrobiologicznym.
Wykorzystanie suchej paszy objętościowej
Stosowane suche pasze objętościowe zbierane są podczas lata. Do pokarmu zimowego dla zwierząt zalicza się: siano, kiszona z trawy, słomy, otręby. Suszenie odbywa się w naturalny sposób na pokosach wystawionych na działanie promieniowanie słoneczne. Latem intensywne promienie słoneczne przyśpieszają proces suszenia pokarmu dla zwierząt. Jednak też jest możliwość suszenia trwa w suszarniach przemysłowych. Dzięki temu nie trzeba zwracać uwagi na warunki atmosferyczne. Dla suchy pasz nieważne ich przechowywanie, odpowiednie warunku mogą pozwolić na stosowanie tego typu pożywienia dla zwierząt przez cały rok. Na jakość siana wpływa skład traw, termin koszenia. Jest to podstawowy składnik pokarmowy żywienia bydła, koni. Alternatywą dla siana jest sianokiszonka. Cechuje je krótszy czas zbiorów, mniejsza zależność od warunków pogodowych. Sianokiszonki tworzone są w postaci beli, owijana są specjalną folią. Takie pożywienie zwierząt jest przechowywane na zewnątrz. Nie potrzeba mieć wolnych pomieszczeń rolniczych do przechowywania takich bel. Kiszonki dostarczą wielu potrzebnych składników. Dla zwierząt hodowlanych przeznaczone są odpady z produkcji buraczanej. Produkowane są z nich wysłodki buraczane w postaci kiszonki
Pożywienie buraczane zawiera dużą zawartość węglowodanów, warto je stosować w celu zbilansowania diety zwierząt hodowlanych. Dawki pożywienia powinny spełniać zapotrzebowanie żywieniowe zwierząt. Dieta zwierząt hodowlanych powinna być dostosowana do masy, do cyklu rozrodczego zwierzęcia.