
Blacha perforowana, to metalowa płyta z wyciętymi otworami. Otwory te mogą być ułożone symetrycznie, lub asymetrycznie, tworząc różne wzory. Otwory perforacyjne mogą być wykonane na wiele różnych sposobów. Najbardziej popularne są perforacje okrągłe.
Zastosowanie blach perforowanych
Wielu producentów oferuje blachy perforowane na wzór plastra miodu, czyli z otworami sześciokątnymi. Popularne są także otwory w kształcie kwadratowym i prostokątnym. Ciekawymi propozycjami są otwory prostokątne, zaokrąglone na końcach oraz otwory w kształcie liści koniczyny. Blachy perforowane wykorzystywane są w przemyśle, jako wzmocnienie konstrukcji hal. W motoryzacji i maszynach rolniczych, blachy perforowane wykorzystuje się jako część instalacji wentylacyjnych. Dzięki małej masie oraz temu, że blachy perforowane można szybko i łatwo zamontować, wykorzystuje się je w branży rozrywkowej, jako część konstrukcji scen i podestów. W branży spożywczej stosuje się kosze z blachy perforowanej, na przykład do produkcji sera. Blachę perforowaną można znaleźć nawet w biurach, ponieważ wiele artykułów biurowych jest z niej wykonanych. Każdy porządny producent blachy perforowanej oferuje kompleksowe usługi, od zaprojektowania blachy, po samo jej wycięcie i dostawę. Bowiem nie tylko otwory perforacyjne mogą mieć różne kształty. Standardowo, na rynku dostępne są arkusze blachy w kształcie kwadratu, prostokąta lub koła. Niektórzy producenci oferują wycinanie blachy w dowolnym kształcie, na życzenie klienta, a nawet ozdobienie jej za pomocą maszyny CNC.
Blacha perforowana może być także ciekawym rozwiązaniem dizajnerskim. Można z niej stworzyć oryginalne meble ogrodowe – stoły, krzesła oraz ławki. Coraz częściej wykorzystuje się ją także w budownictwie, jako element dekoracyjny elewacji budynków.