
Architekt powinien potrafić stworzyć projekty budynków o różnym przeznaczeniu i charakterze. Oczywiście istnieją różne specjalizacje. Niektórzy skupiają się na projektowaniu domów mieszkalnych, inni tworzą obiekty użyteczności publicznej, jeszcze inni budowle sakralne, a w pracy kolejnych dominują obiekty sportowe. Do tych ostatnich należą oczywiście kryte pływalnie
Basen kryty daje duży komfort
Projektowanie basenu musi uwzględniać szereg czynników. Rzadko zdarza się, że architekt ma zupełnie wolna rękę. Zwykle działa w konkretnych warunkach i dostosowuje się do wymagań inwestora. Przede wszystkim należy uwzględnić wielkość działki, bo to ona w dużej mierze decyduje, jak duży obiekt może powstać. Następnie trzeba uwzględnić, czy dany obiekt będzie miał charakter sportowy, czy wyłącznie rekreacyjny. Wiąże się z tym bowiem wielkość i rozmieszczenie torów pływackich, które projekt basenu krytego musi uwzględniać. Tylko na obiektach spełniających określone wymagania co do wielkości i rozmieszczenia torów, mogą być organizowane zawody sportowe. Jeśli pływalnia nie spełnia wspomnianych wymogów, może służyć tylko jako obiekt rekreacyjny. Niektóre z basenów są zresztą takimi z założenia. Zawierają różne miejsca do kąpieli, również takie przystosowane dla dzieci. Specjalnym rodzajem basenu jest popularny park wodny, który zawiera atrakcje dla dzieci i rodziców.
Każdy basen musi być dodatkowo wyposażony w szatnie, natryski i zaplecze sanitarne. Bardzo często występuje także zaplecze gastronomiczne. Czasami występują tez niecki basenowe z wodą termalną albo o innych szczególnych właściwościach. Ogólnie rzecz ujmując, basen kryty zapewnia większy komfort użytkownikom, niż pływalnia zlokalizowana pod gołym niebem. Jest jednak dużo większym wyzwaniem dla projektanta.