Współczesna medycyna ma do zaoferowania szereg badań diagnostycznych. Wśród nich wyróżnić należy badanie ultrasonograficzne. Jest to badanie wykonywane za pomocą specjalnego aparatu USG. Aparat ten składa się z monitora, na którym wyświetlany jest obraz oraz z głowicy ultrasonograficznej przykładanej do konkretnego miejsca na ciele.

Działanie aparatu ultrasonograficznego, czyli zastosowanie ultradźwięków w medycynie

usg chełmnoBadanie USG wykorzystuje ultradźwięki. Fale ultradźwiękowe emitowane są z głowicy i docierają do konkretnego narządu. Następnie są odbijane od tkanek miękkich i powracają do głowicy. Zostają przetworzone w impuls elektryczny i obraz na ekranie monitora USG. W ten sposób można obrazować różne struktury ludzkiego ciała. Badanie USG kojarzy się przede wszystkim z badaniem kobiet ciężarnych. Rzeczywiście jest to dobra metoda diagnostyczna, która pozwala określić, w jaki sposób rozwija się płód, jakiej jest płci. Badanie tj. usg chełmno można wykonać w wielu ośrodkach zdrowia – publicznych i niepublicznych. Najczęściej trzeba wcześniej zapisać się na takie badanie. USG to nie tylko badanie dla kobiet w ciąży. W ten sposób można też badać inne narządy np. serce. Wtedy mówi się o badaniu tj. echo serca. Obrazowana jest dokładna struktura serca, dzięki czemu można rozpoznać różne wady wrodzone i nabyte. Za pomocą aparatu ultrasonograficznego bada się również takie narządy jak tarczyca. Można sprawdzić, czy jest powiększona, czy znajdują się na niej jakieś guzki.

USG jamy brzusznej też jest często wykonywanym badaniem. Zawsze dobierana jest odpowiednia częstotliwość fal ultradźwiękowych. Im wyższa częstotliwość fali tym mniejsza penetracja wgłąb tkanek. Głowice aparatów ultradźwiękowych mają różne postacie – może to być głowica konweksowa, mikrokonweksowa oraz głowica liniowa. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.