Badania penetracyjne

Tworzywa i materiały stosowane do produkcji przeróżnych przedmiotów oraz konstrukcji muszą być badane ze względu na to, że od jakości tworzyw w dużej mierze zależy to, czy końcowy produkt bądź budowla będą bezpieczne i nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego.

Co oprócz badań penetracyjnych?

Badania penetracyjneBadania muszą być wykonywane przy każdej partii produkowanego materiału, a także przed odbiorem konstrukcji, które są przeznaczone do użytku publicznego. W ostatnich latach wiele się zmieniło pod względem sposobów wykonywania badań, stosowanej aparatury i tym podobnych, ponieważ technika się w ostatnich czasach bardzo szybko rozwija i co chwilę pojawiają się nowe metody badań, które są skuteczniejsze i bardziej miarodajne od poprzednich. Jest to spowodowane bardzo szybkim rozwojem nauki i technologii. Badania wykorzystywane do badania materiałów jeszcze kilkanaście lat temu dziś są praktycznie nie używane, gdyż zostały wyparte przez nowocześniejsze metody. Oczywiście technika badania musi być odpowiednio dostosowana do materiału oraz zgodna z obowiązującymi przepisami. Nowoczesne badania penetracyjne są w obecnych czasach rzadko używane, ponieważ znane są nam lepsze metody badawcze, chociaż niektóre firmy nadal używają tego rodzaju badań, bo są one stosunkowo tanie i proste. Ten rodzaj badań polega na pokryciu penetrantem badanej powierzchni i zlokalizowaniu miejsc, które są uszkodzone na podstawie tego, gdzie przeniknął on do wnętrza materiału. Badania ultradźwiękowe są częściej stosowane, jednakże wymagają one specjalistycznego sprzętu i nie są bardzo dokładne, także powoli odchodzi się od och stosowania. Badania magnetyczne są bardzo wiarygodne, czułe i wydajne, a zarazem stosunkowo tanie dlatego też są one coraz bardziej popularne przy badaniach materiałów.

Badania składu chemicznego – PMI – są najnowszą metodą oznaczania składu chemicznego metali, są one bardzo miarodajne i wygodne w zastosowaniu, jednak sprzęt potrzebny do stosowania tej metody jest stosunkowo drogi, dlatego też niewiele firm oferuje tę metodę.