Jeżeli pracowałeś w Niemczech lub innym kraju Unii Europejskiej to oczywiście należy Ci się zwrot podatku. Zwrot dotyczy wszystkich pracowników, którzy podjęli legalną pracę, nawet jeżeli okres pracy był krótki. Zwrot takiego podatku, w zależności od stażu pracy, może wynieść nawet kilkaset euro. Jest to zatem kwota o jaką warto się starać.

Warunki otrzymania zwrotu nadpłaconego podatku

podatek z niemiecPodatek można odzyskać dzięki karcie podatkowej, która otrzymuje się od pracodawcy oraz dzięki zaświadczeniu EU/EOG. Jeśli praca za granicą trwała krócej niż sześć miesięcy to wniosek o zwrot podatku można składać jedynie w przypadku kiedy obecne dochody (już na terenie Polski) nie przekraczają kwoty 3064 euro. Sprawa jest o wiele prostsza kiedy dana osoba przekroczyła limit sześciu miesięcy. Wtedy bez problemu można ubiegać się o podatek z Niemiec. Średni zwrot jaki otrzymują pracownicy to kilkaset euro. Jego dokładna wysokość zależy od wysokości pensji oraz zarobków na terenie Polski. Niemiecki system podatkowy wyznacza wysokość zwrotu również w oparciu o ocenę sytuacji rodzinnej podatnika. Osoby, których dochody roczne oscylowały w granicach około 10 tysięcy euro zazwyczaj otrzymują 100% zwrot z Niemiec. Prz wyższym dochodzie zwrot zależeć będzie od kilku zmiennych, między innymi od wspomnianej wcześniej sytuacji rodzinnej podatnika oraz wysokości zarobków na terenie Polski.

Funkcjonuje wiele firm, które oferują pomoc w staraniu się zwroty. Są to tak zwani ,,eksperci podatkowi”, którzy w imieniu klienta załatwiają wszelkie formalności związane z pozyskaniem podatku. Taka usługa oczywiście opiera się na odpowiednio wysokiej kwocie prowizji dla pośrednika podatkowe dlatego nie każdy decyduje się na tego typu usługi. Często podatnik sam składa stosowne dokumenty w Niemieckim urzędzie.