Dla wielu osobo zawleczki kojarzą się wyłącznie z zabezpieczeniem obecnym w granacie. Nie jest to zupełnie bezpodstawne skojarzenie, ponieważ w tej broni faktycznie stosuje się pewnego rodzaju zawleczki, które zabezpieczają granat przed rozpoczęciem zapłonu i wybuchem, jednakże nie jest to jedyna przestrzeń, w której te elementy znajdują zastosowanie.

Jeden zestaw zawleczek to zawsze za mało

zestawy zawleczekZawleczki przydają się w magazynach i na halach produkcyjnych, gdzie spokojnie można zrobić z nich niejeden użytek. Najczęściej przypominają one literkę „i”, tzn. są wykonane z metalowych drutów, zakrzywione tak, by stworzyć dwie równoległe linie, które u góry tworzą niewielką pętlę. Każde urządzenie i maszyna, która do właściwej pracy potrzebuje połączenia z wszelkiego rodzaju osiami, wałkami i trzpieniami, jest często zaopatrywana w połączenia oparte na zawleczkach, gdyż jest to rozwiązanie ekonomiczne, proste w zastosowaniu i niezwykle wydajne. Wprawdzie zawleczki nie mogą być wykorzystywane w przypadku istnienia możliwości wykonywania przez zabezpieczony element pracy opartej o siłę osiową, jednakże takich sytuacji nie ma zbyt wiele. Zawsze warto mieć na stanie zestawy zawleczek i to najlepiej od razu kilka, gdyż są to elementy wykorzystywane masowo, a jeśli ulegną uszkodzeniu, to zawsze można wymienić zawleczkę w kilka minut, nie martwiąc się o to, że trzeba zatrzymać całą produkcję przez brak jednej, małej zawleczki.

Istnieje kilka rodzajów zawleczek, jednakże najpopularniejsze i najczęściej rekomendowane są właśnie te w kształcie litery „i” – to właśnie one znajdują się w większości magazynów i hal produkcyjnych. Każdy, kto choć raz pracował w takim miejscu doskonale wie, jak nieocenione są to narzędzie i z jak wielu opresji potrafią wybawić.