gra planszowa

Gry. Rozrywka znana od starożytności – najstarsze znane dzisiaj przykłady gier pochodzą z Mezopotamii i Egiptu. Kto grał? Arystokracja, niskie klasy społeczne – najpewniej klasa duchowna, o ile nie było jakichś obostrzeń w tym kierunku związanych z hazardem.

Dzisiaj można nawet wypożyczyć gry planszowe

gra planszowaOd tamtych czasów minęły oczywiście tysiące lat, ale gry planszowe nadal są popularną i cenioną rozrywką. Rodzajów gier mamy dzisiaj dziesiątki, o ile nie setki, i fakt ten, o ile sam w sobie jak najbardziej pozytywny, stwarza tyle samo możliwości, co i problemów. Dlaczego? Ze względu na kwestię wyboru, naturalnie. Odwiedzając sklep z grami planszowymi, staniemy przed półkami wypełnionymi po brzegi setkami tytułów o różnych zasadach, kategoriach wiekowych, stopniach skomplikowania, czasie rogrywki i tak dalej, i tak dalej… Oczywiście pomocą może służyć obsługa sklepu, tym niemniej już w momencie dokonywania wyboru trzeba po prostu grę zakupić. Wracamy zatem do domu, rozpakowujemy ją, siadamy do rozgrywki z rodziną, albo znajomymi, oczywiście przy pierwszej grze posiłkując się instrukcją i… coś nie gra, mówiąc dosłownie. Zdarza się czasem, że mimo starannej selekcji, trafiamy po prostu na coś co nam „nie podchodzi”. Gra planszowa to w końcu też tylko forma rozrywki i tak jak gra komputerowa, czy film, może po prostu nam się nie spodobać, mimo tego, że zapowiadała się obiecująco. Dlatego nie zawsze sklep będzie najlepszym kierunkiem. Warto wcześniej wybrać się do wypożyczalni gier planszowych i spróbować różnych tytułów i rodzajów gier, zanim zdecydujemy się na własny egzemplarz.

Warto zastosować w wyborze szerokie spektrum – od karcianek – na przykład łamigłówki – po skomplikowane tytuły, jak planszowe gry przygodowe z figurkami. Planszówki mogą szczególnie pozytywnie zaskoczyć, jeśli tylko nauczymy się, że istnieje coś poza „Eurobiznesem”.