Praktyka związana z wynajmem pracowników ma miejsce na całym świecie i w wielu kodeksach prawnych jest usankcjonowana prawnie. Obawy występują głównie ze względu na legalność tego działania. W praktyce nie ma możliwości wynajmu pracownika bez uzyskania jego zgody, stąd każdorazowo pracownik ma prawo na świadome wyrażenie swojej decyzji pracodawcy.

Wynajem na rynku pracy

tani wynajem pracownikówCzęstą praktyką jest wynajem pracowników wewnątrz jakiejś dużej grupy kapitałowej. Pracownik jest zatrudniony w firmie A, która to jest częścią jakiejś dużej grupy kapitałowej, składającą się z kolei z firm B, C, D, itd. Wynajem pracowników może odbywać się wówczas na zasadach odpłatności wewnątrz danej grupy kapitałowej. Na rynku działają firmy zajmujące się wynajmowaniem pracowników. W konsekwencji jest to proces bardzo podobny do outsourcingu czy leasingu, ale różniący się jedynie kwestiami formalno – prawnymi związanymi z wypłatą pracownikowi wynagrodzenia oraz odprowadzaniu od jego pracy składek na ubezpieczenie oraz podatku dochodowego. Tani wynajem pracowników to taki, w którym nie musimy angażować środków przeznaczonych na procedury rekrutacyjne, szkolenia i przysposobienie pracownika do pracy, zwłaszcza jeżeli jego zatrudnienie może okazać się z jakichś powodów niepewne. Wynajem pracowników może pomóc nam na zwiększenie zatrudnienia w okresie, w którym będzie to najbardziej potrzebne oraz na sprawdzenie w środowisku pracy zdolności kandydata.

Na dzisiejszym rynku pracy istnieją rozwiązania, mające służyć zarówno pracodawcom jak i pracownikom na maksymalne uelastycznienie stosunku pracy. Pracownik również na tym korzysta. Firmy, posiadając konkretne rozwiązanie decydują się śmielej zatrudniać nowych pracowników, mogąc ograniczyć koszty i ryzyko zatrudnienia niewłaściwej osoby.