Każdy z nas kiedyś robił sobie tzw. EKG (elektrokardiografię). Jest to rodzaj badania mierzącego elektryczną czynność mięśnia sercowego. Nie jest to jednak badanie, które może „odgadnąć” chorobę. Jest możliwość dobrego odczytu EKG, przy stanach sercowych niezadowalających, lub wręcz odwrotnie (złe EKG – serce całkowicie zdrowe).

Papiery używane w aparatach EKG

papier do ekgPapiery używane w takich aparatach, są to wyroby termoczułe, posiadające funkcję pomiarową. Powinny one być produkowane zgodnie z dyrektywą o wyrobach medycznych (93/42.EEC). Jest to dyrektywa uchwalona ponad 24 lata temu, jednak jej treść jest całkowicie obecnie aktualna. Wyroby produkowane zgodnie z tą dyrektywą nadają się dla ludzi, a w tym wypadku bezpieczeństwo i higiena są na pierwszym miejscu. Dotyczy to oczywiście także papierów do EKG. Najczęściej jest to papier tzw. milimetrowy, na którym maszyna drukuje drgania serca. Taki papier do ekg sprzedawany jest w rolkach, które z kolei pakowane są w opakowania zbiorcze składające się z kilkudziesięciu rolek papieru do EKG. Gramatura papieru może wynosić 55 g na m kwadratowy. Można go zakupić zarówno w sklepach medycznych stacjonarnych, jak i również można skorzystać z oferty sklepów (hurtowni) medycznych w internecie. Najczęściej taki papier jest kupowany hurtowo. Szczególnie w szpitalach, czy ośrodkach zdrowia jest potrzeba, aby taki papier był dostępny zawsze, kiedy tylko trafi się pacjent potrzebujący tego typu badania.

Badanie EKG może wykonywać zarówno lekarz, jak i pielęgniarka. Takie badanie może uratować ludzkie życie, więc nie należy dopuszczać do tego, aby nagle brakło papieru do EKG w czasie, kiedy jest potrzeba zrobienia pomiaru pracy serca. Szczególnie pacjentów z problemami kardiologicznymi, ale także i innymi.