W każdej hodowli koni szczególną uwagę zwraca się na żywienie. Konie mają bardzo wrażliwe organizmy oraz charakteryzują się również wrażliwym układem pokarmowym. Niedobór składników odżywczych, ale również przedawkowanie pewnych składników może prowadzić do wystąpienia wielu zaburzeń.

Jakie suplementy wybrać dla koni?

suplementy diety dla koniKażdy organizm potrzebuje dobrze zbilansowanej diety. To dzięki niej jest w stanie walczyć z infekcjami oraz szybko się regenerować. Optymalna dieta zapewnia zdrowie oraz pozwala na prawidłowy rozwój. Konie to specyficzne zwierzęta hodowlane. Człowiekowi towarzyszą już od bardzo dawna. Ludzie wykorzystują konie na wiele sposobów. Jeszcze kilka lat temu konie kojarzyły się jako zwierzęta typowo gospodarskie oraz pomagały w przemieszaniu się. Teraz konie towarzyszą człowiekowi w zawodach sportowych oraz rekreacji. Prawidłowa i zróżnicowana dieta pozwala na zachowanie zdrowia i dobrej kondycji zwierzęcia. Jednak jak stwierdzić czy nasz koń ma w pokarmie wszystko to czego potrzebuje? Wielu hodowców decyduje się na zakup gotowych pasz, które mają w sobie wiele składników odżywczych. Gdy nie jesteśmy pewni czy nasz wierzchowiec dostaje pełnowartościową karmę warto zainwestować w suplementy diety dla koni. Suplementy najczęściej dodaje się do głównego pokarmu, a zwierzę z chęcią je zjada. Suplementacja jest ważna zwłaszcza w okresie zimowym. Jednak suplementy należy również podawać zwierzętom starszym oraz młodym. Zwierzęta młode szybko się rozwijają, a braki minerałów, witamin mogą prowadzić do poważnych chorób. Konie starsze, którym brakuje suplementacji są apatyczne i szybko tracą na wadze. Suplementy są ogólnie dostępne i nie ma problemów z podawaniem ich zwierzętom.

Warto do czasu do czasu sprawdzić, czy nasz koń otrzymuje pełnowartościowe pożywienie. Jeśli mamy jakieś wątpliwości lub widzimy, że zwierzę jest osowiałe, ma matową sierść, może to oznaczać brak witamin i niezbędnych minerałów. Można poprosić o konsultację z lekarzem weterynarii aby dobrać jak najlepsze suplementy dla naszego zwierzęcia.