Ogrzewanie jest kwestią bardzo istotną zarówno w przypadku budynków mieszkalnych jak i przemysłowych. Przez długie lata przyzwyczailiśmy się do tego, że nasz dom ogrzewany jest przy udziale drewna lub też węgla. Takie klasyczne metody są skuteczne jednak tylko w przypadku małych obiektów. Gdy jesteśmy zmuszeni do ogrzania pomieszczenia takiego jak hala produkcyjna to grzejniki konwekcyjne zdecydowanie się nie sprawdzą. 

Ogrzewanie budynku podczerwienią 

promienniki podczerwieni przemysłoweNa chwilę obecną większość z nas ogrzewa swój dom klasycznymi metodami. Mowa tutaj oczywiście o centralnym ogrzewaniu. Jednak co w przypadku gdybyśmy musieli ogrzewać budynek firmowy o dużej powierzchni? Otóż do takiego zadania najlepiej sprawdzą się promienniki podczerwieni przemysłowe. Takie urządzenia są zasilane energią elektryczną. Pod żadnym pozorem nie można jednak wrzucać do jednego worka takich promienników wraz z elektrycznymi farelkami. Te drugie są stosowane już bardzo rzadko ponieważ zużywają ogromne ilości energii elektrycznej. Natomiast promienniki podczerwieni zużywają jej stosunkowo mało. Ogólna zasada działania promienników podczerwieni jest stosunkowo prosta. Na skutek działania energii elektrycznej dochodzi do podgrzewania paneli oraz emitowania fal podczerwieni. Taka fala nie podgrzewa powietrza znajdującego się w pomieszczeniu ale oddziałuje za to na nasze ciało. Promiennik na podczerwień może być zamontowany również w budynkach mieszkalnych. 

Ogólnie rzecz biorąc ogrzewanie podczerwienią jest metodą stosunkowo nowoczesną. Jednak warto dostrzec, że z każdym kolejnym dniem takie urządzenia zyskują coraz większą popularność i uznanie. Szczególnie ceni się je w budynkach przemysłowych gdzie dzięki promiennikom można ogrzewać pracowników a nie powietrza znajdującego się w pomieszczeniu.