Produkcja warzy nie należy do najłatwiejszych, bo plantacje często są zależne od pogody. Jeżeli jest susza, to większość plonów idzie na straty, jeżeli jest zbyt dużo deszczu, a mało słońca, to warzywa zgniją. Każda klęska żywiołowa może oznaczać wielkie straty. 

Jakie są najpopularniejsze warzywa?  

producent warzywDieta każdego z nas powinna być złożona z przynajmniej sześćdziesięciu procent z warzyw, bo zawierają one niezbędne witaminy i składniki mineralne. Może nie wszystkie z nich mają ciekawy smak, ale za to wszystkie są bardzo zdrowe. Na polskim rynku istnieje niejeden producent warzyw, gdyż zapotrzebowanie jest tak duże, że musi ich być bardzo dużo. Każdy producent może dostarczać inny rodzaj produktu, gdyż uprawy roślin różnią się od siebie i potrzebują innych warunków pogodowych do wzrostu. Aby zapewnić wyżywienie i zaspokoić zapotrzebowanie ludności, istnieją plantacje w szklarniach, dzięki którym możemy zjeść sałatę, albo zielonego ogórka w zimie. Choć nie są te warzywa tak smaczne, jak w sezonie, kiedy rosną na słońcu i nabierają dzięki temu intensywnego smaku i aromatu. Nie każde warzywo można bez problemu uprawiać w Polsce, bo nie mamy gorącego klimatu. Na przykład słodkie ziemniaki, czyli bataty są sprowadzane od producenta z zagranicy, gdyż nasze lato jest zbyt krótkie, aby roślina mogła wydać plony. Do najpopularniejszych warzyw w naszym kraju należy przede wszystkim marchewka, buraki, ziemniaki i cebula, które są produkowane u nas w kraju i pokrywają całe zapotrzebowanie.

Największe trudności w uprawie, sprawiają producentom warzywa jednoroczne, gdyż w każdym sezonie trzeba je sadzić na nowo. Ceny warzyw z roku na rok stają się coraz wyższe, bo producenci muszą podnosić ceny ze względu na rosnące koszty produkcji i zatrudnienia ludzi do pracy.