Jeżeli chodzi o wybór tematu na pracę inżynierską to jakoś nic nie przypadło mi do gustu. Na szczęście profesor, który jest moim promotorem znał moje możliwości i wiedział, że taki temat mogę wybrać sobie sam. Miałem wolną rękę w działaniu.

Profesorowi spodobał się temat o silnikach bezszczotkowych

bezszczotkowe silniki elektryczneZawsze najbardziej interesowały mnie bezszczotkowe silniki elektryczne i to właśnie na nich postanowiłem się skupić. Uznałem, że są one świetnym tematem do napisania pracy inżynierskiej. Kiedy powiedziałem o tym promotorowi to bardzo mu się ten temat spodobał i dostałem od niego przyzwolenie na pisanie. Takie silniki są dość interesujące chociażby dlatego, że zamiast szczotek posiadają elektrycznie sterowany komutator. Magnesy znajdują się na wirniku a nieuruchomione są cewki. Bardzo mnie to fascynowało i chętnie pisałem tę pracę inżynierską. Przede wszystkim skupiłem się na tym jak skonstruowane są bezszczotkowe silniki elektryczne i jaka jest zasada ich działania. Zapewne nie każdy wie, że takiego silnika nie możemy bezpośrednio podłączyć do żadnego źródła zasilania. Szczyciłem się swoją wiedzą na ten temat a profesor za każdym razem akceptował każdy mój rozdział. Pozostał mi projekt do wykonania, ale nie miałem pojęcia jak się za niego zabrać. Postanowiłem w tym celu odwiedzić jedną z firm, która produkuje właśnie takie bezszczotkowe silniki elektryczne i tam uzyskać pomoc. To była świetna decyzja, ponieważ posiadałem tylko wiedzę książkową a to było jak dla mnie zdecydowanie za mało.

Obroniłem się na ocenę bardzo dobrą. Wszystkich zaskoczyłem swoją pracą inżynierską i dostałem wiele gratulacji. Wypadłem najlepiej na tle całego rocznika i tuż po studiach dostałem ofertę pracy, z której naturalnie skorzystałem. Ułożyło mi się.