projektowanie ogrodów

Ogrodów na tym świecie jest wiele, ale czy wszystkie z nich są urzekające? Zapewne w jakiś swój sposób tak. Kochamy kwitnące kwiaty i pachnące pączki. Jednak zakładanie ogrodów przydomowych, nie może się równać z ogromnymi projektami na skalę światową.

Projektowanie ogrodów jest trudne

projektowanie ogrodówGdy choć raz zobaczymy najsłynniejsze ogrody, już nigdy nie uznamy, że projektowanie ogrodów jest łatwym zajęciem. Jednym z najsłynniejszych ogrodów jest Keukenhof w Holandii. Co roku rozkwitają tam miliony kwiatów cebulowych. Każdej jesieni, ręcznie sadzi się tam aż 7 milionów cebulek, co stanowi absolutne arcydzieło samo w sobie. Ogród ten każdego roku ściąga do siebie miliony turystów, którzy pragną zobaczyć ten ogrodowy fenomen. Projektowanie ogrodów, to jednak nie tylko same rośliny. Czasem człowiek pragnie stworzyć coś innego, zupełnie nieszablonowego. Przykładem takiego ogrodu jest Garden of cosmic speculation w Wielkiej Brytanii. Jest to o tyle ciekawe założenie, że inspiruje się głównie światem nauki, matematyki. Nie dostrzeżemy tam zbytniego bogactwa roślinnego, lecz subtelnie połączone matematyczne założenia z naturą. Ogród ten stanowi własność prywatną, ale zazwyczaj na jeden dzień w roku jest otwierany. Oczywiście mówiąc o najsłynniejszych grodach świata, nie możemy pominąć ogrodów Wersalu. Są one jedną z głównych atrakcji turystycznych Francji, ale i jej znakomitą wizytówką. O ogrodach tych powstają filmy i liczne publikacje. Ogrody te uważane są za pierwowzór jednego z najsłynniejszych stylów ogrodowych – francuskiego. Jak widać, na świecie mamy wiele imponujących założeń ogrodowych. Ilość turystów, która takie miejsca odwiedza, jest powalająca.

To świadczy o tym, że ogrody są swoistą sztuką, która przeżywa obecnie swój renesans. Każdy Polak by chciał, żeby i Gliwice, Kraków czy Poznań, takie ogrody miały.

Więcej wie firma Zielone Wariacje z Gliwic, ulica Żółkiewskiego 4/2