Dość często decydujemy się na zakup używanej przyczepki, bo najzwyczajniej w świecie nie stać nas na nową. Cena przyczepki używanej jest często kilkukrotnie niższa, aniżeli nowej o tych samych parametrach. Jednakże decydując się na zakup tej pierwszej, trzeba liczyć się z tym, że niektóre elementy mogą być dość mocno wyeksploatowane i konieczna będzie ich wymiana na nowe. Jednym z takich elementów jest oś.

Gdzie kupić oś?

cybant kwadratowyJeśli zdecydujemy się kupić przyczepkę, w której już na pierwszy rzut oka widać, że oś nadaje się do wymiany, warto zawczasu zorientować się jakie koszty będziemy musieli ponieść. Można przyjąć, że koszty osi do niewielkiej przyczepki samochodowej mieszczą się w przedziale od kilkuset do nawet trzech tysięcy złotych w zależności od typu osi i jej producenta. Choć w teorii wymiana osi wydaje się banalnie łatwa, o tyle w praktyce może okazać się, że nie dostaniemy już osi w tym samym standardzie mocowania, co posiadamy obecnie w naszej przyczepce. Tutaj z pomocą przyjdzie nam cybant kwadratowy, który pozwoli na montaż osi bezpośrednio do belki ramy naszej przyczepy. Cybant kwadratowy, to nic innego jak charakterystycznie ukształtowany kawałek pręta z nagwintowanymi końcami. Dzięki nim można na jego końce nakręcić nakrętki, które zablokują montowany przy ich pomocy element w określonym położeniu. Cybanty nie należą do drogich elementów, dzięki temu można z powodzeniem kupić je z wyższej półki, co zapewni nam spokój w codziennej eksploatacji naszej przyczepy. Aby je zamontować, nie trzeba być inżynierem, ale podstawowych zasad montażu należy przestrzegać.

Jak widać zakup i wymiana osi w przyczepce, to nieskomplikowany proces i czasami warto zdecydować się na zakup podniszczonej przyczepki. Taką przyczepkę można bowiem łatwo przywrócić do stanu używalności. Koszty jakie przy tym poniesiemy będą na tyle małe, że na pewno zyskamy na takim zakupie.