Nosząc się z zamiarem kupna materaca należy sobie zdawać sprawę z tego, że zarówno jego wymiary jak i rodzaj mają ogromne znaczenie. Na co zatem warto zwracać szczególną uwagę i czym kierować się przy wyborze materaca?

Materac piankowy 140×200 czy materac sprężynowy 160×200 – co wybrać

materace piankowe 140x200Dokonując wyboru materaca należy wziąć pod uwagę jego wymiar jak i rodzaj. jeśli chodzi wymiar, to pierwszą kwestią jest to czy ma być to materac jednoosobowy czy tez dwuosobowy. Jeśli chodzi o jedynki to najczęściej wybierane są dziewięćdziesiątki. W przypadku tych dwuosobowych wybierane są  materace piankowe 140×200 lub 160×200, albo w tych samych wymiarach materace sprężynowe. 140 to dobre rozwiązanie dla osób mających ograniczona przestrzeń, niemniej wygodniejsze zwykle okazują się materace 160×200 przy czym należy także zaznaczyć, ze jest to w dużej mierze kwestia indywidualna. Bardziej problematyczne jest jednak dobranie odpowiedniego rodzaju materaca. tutaj możliwości mamy zdecydowanie więcej. Dobre są zarówno materace sprężynowe kieszeniowe, jak i te piankowe, Wszystko zależy od naszych potrzeb. Materace piankowe zwłaszcza to rozwiązanie przede wszystkim dla osób z alergią. Dodatkowo pianka termoplastyczna dobrze sprawdza się także w przypadku osób mających problemu z kręgosłupem, niemniej wkład z pianki termoplastycznej może być także zastosowany w materacy sprężynowym. Jeśli chodzi o materace sprężynowe to ich zaletą jest to, że są zdecydowanie trwalsze. Mają one także różne warstwy takie jak np. wkład kokosowy, który dobrze odprowadza wilgoć, dzięki czemu zapewniają one wysoki komfort wypoczynku, jednocześnie jednak są one zwykle droższe niż te piankowe.

Wybór materaca wbrew temu co by się mogło wydawać nie jest wcale taki łatwy, duża liczba rodzajów jak i rozmiarów sprawia, że w praktyce trudniej jest dobrać materac dostosowany do własnych potrzeb.