Młode mamy chcą dać swojemu nowo narodzonemu dziecku wszystko co najlepsze. Starannie kompletują wyprawkę niemowlęcą i przygotowują pokój dziecięcy. Ważną decyzją jest również sposób żywienia malucha, który ma wpływ na jego rozwój już od pierwszych dni życia. Matki w tej kwestii mają podzielone zdania, zależne od ich przekonań i możliwości.

Karmienie piersią i problemy z brodawkami

krwawiące brodawki podczas karmieniaSsaki, do których należymy my – ludzie, mają naturalne to, że swoje młode karmią mlekiem matki. Według wielu znawców jak i laików, wśród ludzi karmienie piersią jest najbardziej korzystne dla dziecka. Mamy karmiące swoim własnym mlekiem dostarczają wraz z nim dziecku wszystkie substancje, jakich ono potrzebuje. Pokarm ma też możliwość dostosowania się do aktualnych zapotrzebowań i stanów zdrowia dziecka. Dla wielu matek karmienie piersią jest też wygodne, ponieważ nie wymaga zakupu mleka modyfikowanego, czy różnego rodzaju butelek i smoczków. Jest też zatem sporą oszczędnością. Jednak niejednokrotnie w początkowej fazie karmienia mamy mają problemy. Popularnym kłopotem są krwawiące brodawki podczas karmienia. Warto wiedzieć, że w takich sytuacjach mamy sporo rozwiązań. Możemy skorzystać z pomocy doradczyni laktacyjnej, używać specjalistycznych maści do brodawek, albo pomóc sobie stosując nakładki laktacyjne. Mamy szansę pozbyć się dyskomfortu i bólu podczas karmienia, a dziecku zapewnić czysty pokarm.

Problemy podczas karmienia nie wpływają jedynie na matkę, ale także na dziecko. Jeśli brodawki są podrażnione i krwawią, warto zadbać o nie jak najszybciej, aby niemowlę nie miało kontaktu z krwią. Przyniesie to również ulgę mamie, która chciałaby, żeby karmienie kojarzyło się jej z pozytywnymi doznaniami i bliskością z dzieckiem aniżeli z bólem.