Gra karciana Magic the Gathering wymyślona została przez nauczyciela matematyki z jednej z amerykańskich szkół. Chociaż początkowo miała być grą planszową, ze względu na ewentualne koszty, których obawiała się mała firma, która zainteresowała się nią, pierwotny pomysł został przekuty na pomysł gry karcianej. W tej formie gra już w 1993 roku pojawiła się na rynku.

Kolekcjonowanie kart MTG

Magic the Gathering - cenaDziałalnością, która w sposób dość otwarty pomaga przy rozgrywce, ale jednocześnie nie jest jej częścią, jest kolekcjonowanie kart. W jaki sposób pomaga to przy rozgrywce? W każdej rozgrywce wykorzystujemy około 60 kart, jednak to od nas zależy, jakie karty umieścimy w swojej talii. Co oczywiste, im dysponujemy większą liczbą różnorodnych kart, tym lepszą talię możemy przygotować na rozgrywkę z przyjaciółmi. Kiedy myślimy o kosztach gry, musimy zdać sobie sprawę, że w przypadku Magic the Gathering – cena będzie w dużej mierze zależała od naszego zaangażowania i tego, ile kart będziemy posiadać, czy będą to karty z edycji podstawowych, czy też raczej z edycji specjalnych, które posiadają wyróżniające się na tle podstawowych kart, mechanizmy zagrań i relatywnie dają nam większe szanse na wygranie potyczki. Warto też pamiętać, że inwestowanie w grę może nam się zwrócić, jeśli, np. kiedyś zdecydujemy się wziąć udział w jakimś organizowanym turnieju z nagrodami pieniężnymi lub jeśli podejmiemy decyzję o odsprzedaniu naszych kart innemu graczowi.

Różne gry często znajdują zastosowanie zupełnie odmienne od tego, które wymyślił dla nich ich twórca. W przypadku MTG, skutkiem ubocznym może być pasywne zbieranie i kolekcjonowanie kart, które niektórym osobom, szczególnie kolekcjonerom, sprawi więcej radości niż korzystanie z kart podczas jakiejkolwiek rozgrywki.