Rola gzymsów elewacyjnych jest nie do przecenienia. Najlepiej prezentują się stylowe wykończenia ścian zewnętrznych. Najczęściej gzymsy stosujemy pod okapem, czyli poniżej dachu lub przy górnej krawędzi ściany. Coraz popularniejsze są gzymsy nadokienne, nad-drzwiowe i między-kondygnacyjne. Stosowanie tego typu dekoracji ma wymiar estetyczny i funkcjonalny – chronią ścianę przed opadami atmosferycznymi. 

Sposoby montażu gzymsów na elewacjach i fasadach

gzymsy zewnętrzneNajchętniej wybierane gzymsy, to wciąż klasyczne listwy odporne na opady atmosferyczne, przemrożenie i nasłonecznienie. Nadają się do malowania dowolną farbą. Warto zainwestować w gzymsy zewnętrzne, gdyż nie tylko dekorują fasadę, lecz też chronią ją przed opadami. To stylowy pomysł na dodanie elewacjom ciekawego, trójwymiarowego efektu głębi. Płaskie ściany nie wszystkim się podobają. Żeby elewacje wyglądały efektownie, można dobrać dowolne gzymsy do stylu budowli. Do podmiejskich willi nadają się eleganckie gzymsy, które można umieścić pod dachem oraz przy oknach i drzwiach. Wiele osób decyduje się na zastosowanie gzymsów pośrednich, między poszczególnymi kondygnacjami, co sprawia, że ściany zewnętrzne wyglądają ciekawiej. ładnie prezentują się krótsze gzymsy zalecane do stosowania nad oknami i drzwiami. Także obramienie bramy garażowej to efektowny dodatek, który sprawi, że dekoracja elewacji będzie bogatsza. Gzymsy można malować na biało lub na kolor elewacji. Można stosować także kontrasty barwne.

Używanie gzymsów zewnętrznych, gotowych do montażu na elewacjach, stało się bardzo modnym sposobem, na urozmaicenie bryły domu i nadanie fasadzie ciekawego wyglądu. Bogaty wybór gzymsów wykonywanych fabrycznie pozwala na znalezienie takiej dekoracji, która będzie pasowała do projektu i stylistyki domu.