
Każdy, kto posiada ogród, niejednokrotnie był w sytuacji, że po zebraniu plonów, nie miał gdzie przechować zbiorów. Jest to nie lada problem, bo zbiory mogą popsuć. Istnieje kilka wyjść z tej sytuacji, a jednym z nich może być piwnica w ogrodzie.
Jak zbudować piwnicę ziemiankę?
Jeśli mamy trochę niezagospodarowanego miejsca w ogrodzie, to warto pomyśleć o zbudowaniu piwnicy ziemianki. Każda piwnica ziemianka budowana jest na tej samej zasadzie. Należy wykonać spory wykop, zalać posadzkę i postawić ściany. Ostatnim etapem jest zasypanie piwnicy ziemią, tak by nie wyróżniała się ona na tle trawnika. Jedynym rzucającym się w oczy elementem piwniczki ziemianki są drzwi. Do nich zazwyczaj schodzi się w dół po kilku schodkach. Ważne jest, by nasyp na piwnicy był dość łagodny, bo tylko wtedy będzie można bezproblemowo wjechać na niego kosiarką. Ogromną zaletą tego typu konstrukcji jest ich bliskość do ogrodu, a w zasadzie umiejscowienie ich w centralnym punkcie ogrodu. Dlatego zebrane plony wystarczy przetransportować kilka metrów i już mogą spokojnie spocząć na kilka tygodni. Warto doprowadzić prąd do takiej piwniczki podczas jej budowania, wtedy nawet po ciemku będziemy mogli udać się do piwnicy ziemianki po zapasy żywności. Zazwyczaj w piwniczce umieszcza się różnego rodzaju regały, by w schludny i uporządkowany sposób można było przechowywać zebrane plony.
Każdy, kto decyduje się na budowę piwniczki ziemianki, z czasem docenia trafność swojej inwestycji. Dzięki niej zebrane plony rzadko się psują, a wręcz przeciwnie, praktycznie się ich nie wyrzuca, bo mogą być przechowywane bardzo długo w takich warunkach. Warto też regularnie czyścić piwniczkę, bo przedłuży to jej trwałość, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się piwniczką przez długie lata.