Polska zalicza się do ścisłej czołówki państw, w których emitowana jest największa ilość spalin i dwutlenku węgla do atmosfery. Głównym winowajcą takiej sytuacji jest węgiel, którym miliony Polaków ogrzewa swoje mieszkania i domy. Dziś chciałbym przedstawić Państwu rozwiązanie bardziej ekologiczne a zarazem bardzo wydajne.

Torf – ekologiczne ogrzewanie

brykiet torfowyNie da się ukryć, że ogrzewanie zawsze w jakimś sensie będzie wiązało się ze spalaniem. Nawet jeśli korzystamy z grzejników elektrycznych to przecież prąd jaki jest dostarczany do naszych mieszkań powstaje w skutek spalania węgla w elektrowniach. Ze swojej strony możemy jednak zaoferować przyrodzie rozwiązanie ekologiczne związane z ogrzewaniem. W zasadzie są dwie opcje, które szkodzą naturze najmniej. Pierwszą z nich jest ogrzewanie gazowe a drugą ogrzewanie materiałem jakim jest brykiet torfowy. Torf od zamierzchłych czasów jest znany jako świetny materiał opałowy. Stosowano go jednak zazwyczaj jako zamiennik drewna a nie główny materiał do ogrzewania. Obecnie nieco się ta tendencja zmieniła bowiem na nasz kraj narzucane są różnorakie normy emisji spalin co sprawia, że Polacy są zmuszeni do szukania rozwiązań z serii „eko”. Brykiet torfowy powstaje najczęściej z prasowania czystego torfu. Sporadycznie zdarza się znaleźć ten materiał wzbogacony w lepiszcza, które mają za zadanie spajać kostkę brykietu. Ten materiał opałowy wbrew pozorom wyróżnia się dość dobrą kalorycznością.

Wiele odmian brykietu dostępnych w sprzedaży charakteryzuje wydajność na poziomie 80% kaloryczności węgla najwyższej klasy. Żeby lepiej zobrazować sytuację dodam, że większość węgla jaki trafia do naszych domów w formie opału to węgiel dość niskiej klasy więc kupując brykiet torfowy możemy uzyskać zaskakująco dobre efekty.