Grawerowanie laserowe jest nowoczesną metodą pozwalającą na osiągnięcie wysokiej jakości detali na różnych materiałach, od drewna i sklejki, po skórę i szkło. Jednym z materiałów, które często graweruje się laserowo jest plexi. Co należy o tym wiedzieć zanim zleci się wygrawerowanie jakiegoś wzoru?

Ozdobne grawerowania plexi

grawerowanie plexiJedną z podstawowych rzeczy dotyczących grawerowania plexi jest fakt, iż wykorzystuje się do tego jej dwa typy. Jak to zwykle bywa, różnią się one od siebie znacznie ceną i jakością. Pierwsza to pleksi wylewana, która jest droższa, ale doskonale nadaje się do grawerowania na niej drobnych detali, a efekt wizualny jest bardzo dobry. Drugi typ to pleksi wytłaczana, na której nie można uzyskać podobnie dobrego efektu jak w pierwszym przypadku. Niższa jakość materiału nie oznacza jednak, że nie jest również stosowana, choć jest to trudniejsze i łatwiej zepsuć produkt. Jeśli chodzi o dokładne grawerowanie plexi najlepsze efekty uzyskuje się stosując najprostsze wzory. Prosty, elegancki materiał powinien bronić się sam, szczególnie jeśli stosuje się plexi wylewaną, którą można grawerować głębiej niż tę wytłaczaną. Należy ją grawerować lewostronnie, dzięki czemu uzyskuje się rewelacyjną głębię i rozproszenie światła, które otacza krawędzie delikatną, ale efektowną aureolą. Dekoracyjne efekty na grawerowanym przedmiocie można uzyskać także poprzez odpowiednie jego przycięcie, a także poprzez oklejenie go folią metalizowaną czy PCV. Tutaj także mniej znaczy więcej i wystarczą jedynie kolorowe detale.

Warto też dodać, że laser wcale nie tworzy w materiale dużego zagłębienia. W przypadku materiału dobrej jakości wystarczy grawerowanie na głębokości…. setnych części milimetra. Jak widać, w przypadku plexi naprawdę nie trzeba wiele, aby uzyskać bardzo dekoracyjne, eleganckie przedmioty.