Brudna i mętna woda w basenie nie zachęca do kąpieli, a dodatkowo brzydko pachnie. Takie środowisko jest pożywką dla bakterii. Jeśli decydujemy się na basen we własnym ogrodzie to priorytetem w okresie letnim staje się zachowanie wody w czystości. Dzięki temu nie trzeba będzie ciągle uzupełniać basenu o świeżą wodę.

Środki z chlorem dbające o czystość basenów

chemia basenowa z chloremNajwygodniejszym rozwiązaniem są tabletki wielofunkcyjne. Ich zadaniem jest kompleksowe oczyszczanie wody i utrzymywanie jej w dobrym stanie. Tabletki sprawdzają się w sytuacji kiedy do basenu nie dostaje się duża liczba zanieczyszczeń z zewnątrz. Mogą okazać się nieskuteczne jeśli do basenu trafia woda opadowa, zanieczyszczenia z drzew lub ulicy. Oprócz tego ciepła woda jest idealnym środowiskiem do rozwoju glonów i alg w basenie. Zatem utrzymanie krystalicznie czystej wody staje się wyzwaniem. Sprawę ułatwia chemia basenowa z chlorem. Raz w tygodniu należy kontrolować poziom pH wody w basenie. Najczęściej można tego dokonać przy pomocy specjalnie stworzonych do tego celu testerów. Jeśli woda jest zbyt kwaśna lub zasadowa należy wyrównać jej odczyn przy pomocy chemii. Drugim istotnym aspektem dbania o wodę w basenie jest walka z bakteriami i drobnoustrojami. Tutaj szczególną rolę odgrywa chlor, który ma właściwości bakteriobójcze. Należy stosować go według zaleceń producenta, tak, aby woda w basenie nie zawierała zbyt dużo chloru. Tutaj też najlepiej sprawdzają się tabletki wrzucane do wody.

Oprócz tego warto zadbać o środek do walki z rozwijającymi się w wodzie algami i glonami. Jeśli aktualnie nie korzystamy z basenu bardzo istotne jest zasłanianie powierzchni wody specjalną pokrywą. Wtedy do basenu dostanie się o wiele mniej zanieczyszczeń i utrzymanie go w czystości będzie łatwiejsze.