Samochody ciężarowe oraz wywrotki muszą spełniać szereg wymogów dotyczących wagi. Ma to związek z bezpieczeństwem na drogach oraz mostach publicznych. Coraz częściej właściciele firm transportowych zastanawiają się jak zmniejszyć ciężar swoich maszyn, aby móc przewozić więcej ładunku. Z pomocą przychodzą im producenci naczep aluminiowych.

Niewielki ciężar aluminiowej naczepy

naczepa aluminiowa z klapąAluminium samo w sobie jest materiałem o niewielkiej wadze. Można z niego wiele rzeczy wykonać. Badania diagnostyczne pokazują, że naczepa aluminiowa z klapą jest o wiele lżejsza, niż wykonana z innego rodzaju materiału. Mimo wszystko powinniśmy wiedzieć, że do naczep nie stosuje się zwykłych stopów aluminium. Chemicy postanowili, że stworzą metal, który zachowa swoją niewielką wagę, jednak wzrośnie jego wytrzymałość. W przypadku wywrotek jest to szczególnie ważne, ponieważ aluminium jest w ciągłym ruchu. Musi wykazywać się również tolerancje na tarcie (np. podczas zsuwania się z materiału sypkiego z naczepy). Pozostaje pytanie dotyczące kwestii finansowych. Jeśli prowadzisz swoje przedsiębiorstwo, możesz być całkowicie spokojny, ponieważ naczepy wykonane z aluminium są objęte przez leasing. Ich cena nie jest o wiele wyższa, niż przeciętnie, jednak wiadomo, że wiele zależy od marki, certyfikatów jakości oraz pojemności. Żywotność naczepy sięga nawet dwudziestu lat, lecz zalecana jest jej konserwacja.

Podczas długich tras kierowca odczuje, że ciężar przyczepy jest naprawdę niewielki, w porównaniu z masą ciągnika. Ma to spore znaczenie podczas hamowania. Jest ono łatwiejsze oraz może być wykonywane na mniejszych odległościach. Kwestie ładowności nie różnią się niczym od tradycyjnych naczep. Naczepy aluminiowe są w pełni uznawane przez stacje diagnostyczne, dlatego nie ma problemu z przeglądem.